Skontaktuj się z nami

Podaj swoje dane adresowe

Aktualności

 

 

 

 

 

 

Prezes ZNP O Czchów informuje, iż do odbioru są legitymacje ZNP.

Jeżeli ktoś będzie mógł odebrać to zapraszam.

Maria Motyka

 

 

 

 

 

 

Ku pamięci naszej koleżanki

św.p. Magdaleny Kraczkiewicz

 

Z wielkim smutkiem wspominamy naszą koleżankę Magdalenę Kraczkiewicz.

Była wspaniałym nauczycielem, wychowawcą i członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego / oddziału w Czchowie.

Przez 30 lat poświęcała się dla wychowania i opieki nad dziećmi i młodzieżą z naszej okolicy. Dla nauczycieli była wzorem.

Troszczyła się o każdego słabszego i dodawała otuchy w trudnych chwilach.

Była wzorową wychowawczynią uwielbianą przez swoich uczniów. Na jej twarzy zawsze pojawiał się uśmiech.

Twoje życie choć tak krótkie było przepełnione radością, którą emanowałaś na nasze otoczenie.

Spotykamy się dzisiaj, by podziękować za piękne, pełne poświecenia i pasji życie Magdy. Z naszych oczu płyną łzy, ale za nimi – ukrywa się uśmiech pamięci…

Magdalena Izabela Kraczkiewicz urodziła się 15 sierpnia 1968 roku w Tarnowie,
w rodzinie nauczycieli: Zofii i Edwarda Mordarskich. Miała dwójkę rodzeństwa: brata Waldka i siostrę Mirkę.

            Po ukończeniu szkoły podstawowej w Jurkowie, naukę kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym w Brzesku, w klasie biologiczno-chemicznej. Następnie – pierwszego września 1987 r. – rozpoczęła pracę w przedszkolu w Jurkowie. Równocześnie studiowała na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, gdzie poznała przyszłego męża – Leszka,
z którym przeżyła 34 lata i doczekała się dwójki wspaniałych dzieci: Beaty i Kasi, z którymi połączyła ją niezwykła wieź.

Pierwszego września 1995 r. rozpoczęła pracę w Zespole Szkół w Czchowie i związała się z nim na niemal 30 lat. Nieco krócej (22 lata) pracowała w  Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Złotej. Na jej ścieżce zawodowej znalazły się też: Szkoła Podstawowa nr 74 w Nowej Hucie, a później placówki w Wytrzyszczce i Piaskach-Drużkowie.

            Bardzo lubiła swoją pracę, wkładała w nią całe serce. Chętnie podejmowała nowe wyzwania. Wychowała wiele pokoleń młodych, odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do życia ludzi. Jest wśród nich co najmniej 6 nauczycieli wychowania fizycznego. Była wspaniałym wychowawcą. To dzięki niej wielu z nas odkryło swoje talenty, rozwinęło skrzydła i uwierzyło w siebie.      

Była człowiekiem czynu, jeżeli podejmowała się jakiegoś zadania, wykonywała je
z pełnym zaangażowaniem. Inicjowała imprezy charytatywne, realizowała liczne projekty sportowe, turystyczne i kulturalne. Była pomysłodawczynią Spartakiady Osób Niepełnosprawnych. Pozyskiwała sponsorów i zabiegała, by każda z 8 edycji była wyjątkowa.  A każda edycja gromadziła ponad stu uczestników Z roku na rok zwiększała się liczba osób chcących wziąć udział w Spartakiadzie, zarówno  zawodników jak i wolontariuszy, u których Magda zaszczepiła szlachetną ideę pomagania.

Dzięki Magdzie  każde Dni Otwarte w Zespole Szkół w Czchowie miały bogatą oprawę, uczyła tańców regionalnych i narodowych. Zajmowała się logistyką i przywozami młodzieży. Przewodniczyła komisji socjalnej, zdrowotnej i stypendialnej, przez wiele lat organizowała wycieczki pracownicze i promowała Zespół Szkół wśród uczniów klas ósmych
i  gimnazjalistów.

             Z wielkim zaangażowaniem i wyczuciem prowadziła także zajęcia z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej, który oprócz ZS w Czchowie, był jej głównym miejscem pracy.

            To tylko wybrane spośród wielu aktywności, za które była nagradzana przez Dyrektorów szkół, Starostę Brzeskiego, a ostatnio przez kapitułę konkursu AMICUS HOMINUM – w kategorii Społecznik, Filantrop.

Była niezwykle cierpliwa w stosunku do innych, nie tylko zawodowo. Kiedy zaszła taka potrzeba – przez 9 lat opiekowała się swoimi chorymi rodzicami. Czuwała w dzień i w nocy, była wszędzie, gdzie ktoś jej potrzebował.

Wtedy, kiedy już sama walczyła z chorobą, w każdej rozmowie podkreślała, jak wiele ciepła i miłości otrzymuje od najbliższych. Leszek, Beata i Kasia byli blisko niej. I ona to doceniała. Była wdzięczna, że mimo choroby, otrzymała możliwość przeżycia Bożego Narodzenia i Wielkanocy wśród najbliższych i przyjaciół… Nie narzekała, nie załamywała rąk, cieszyła się ich obecnością. 

Była człowiekiem niezwykłym. Smutno nam, ale czujemy ogromną wdzięczność za wszystkie chwile, które mogliśmy z nią przeżywać. Inspirowała i motywowała do wielu działań. Zawsze była gotowa dzielić się swoją mądrością i wsparciem. Jej obecność, rzeczowość, skrupulatność, perfekcjonizm w najdrobniejszych szczegółach, ułatwiał wiele spraw.  Wszystkie te piękne wspomnienia, które dziś dzielimy, są  dowodem na to, że Magda była dla każdego z nas osobą wyjątkową. Choć tęsknota będzie nam długo towarzyszyć, będziemy o niej pamiętać z wdzięcznością i miłością.

Magdo – żegnamy Cię ze smutkiem, ale także z nadzieją, że odnalazłaś spokój. Wierzymy, że jesteś obok nas i nadal będziesz mieć wpływ na nasze sprawy. Z naszych oczu płyną łzy, ale za nimi jaśnieje uśmiech pamięci.

 

 

We wtorek 7 stycznia 2025 r. o godz. 14:00, w kościele w Jurkowie nastąpi ostatnie pożegnanie Pani Magdaleny Kraczkiewicz.

 

Wdzięczni za dar Twojego życia dla nas

Koleżanki i koledzy z ZNP

 

 

 

 

 

 

 

 

Propozycje ZNP – wewnętrzny materiał informacyjny dla ogniw ZNP (4.10.2024)

 

Wycieczka Rodzinna ZNP

28-29 września – Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie pożegnanie Kolegi Czesława Gowina członka Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów w Czchowie – wygłoszone 26 lipiec 2024r.na ceremonii pogrzebowej przez Prezes Oddziału ZNP w Czchowie Marię Motykę.

 

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
ks. Jan Twardowski

 

   Chciałabym przywitać wszystkich tu zgromadzonych, a w szczególności najbliższą rodzinę zmarłego Czesława Gowina. Z powodu jego śmierci w imieniu całej rodziny  związkowej ZNP składam najszczersze kondolencje oraz wyrazy żalu żonie Władysławie, córce Basi, synowi Alkowi z rodzinami.
Moja dzisiejsza mowa pożegnalna to dla mnie honor i zarazem wielki  ból.

Zacny Nauczycielu, Dyrektorze, Inspektorze, Kolego związkowcu!


    W dniu Twojego pogrzebu Kolego Czesławie  – jesteśmy  z Tobą – dyrektorzy, grono nauczycielskie rozproszone po różnych placówkach, pracownicy i absolwenci szkół, rodzice uczniów. To że na ostatnie pożegnanie dotarło tyle osób świadczy najdobitniej o tym jak wspaniałym byłeś człowiekiem o niezwyklej osobowości i jak wiele znaczyłeś dla tak dużej grupy osób związanych z oświatą. Żegnamy Cię dziś jako wychowawcę wielu pokoleń dzieci i młodzieży, wspaniałego pedagoga, dyrektora szkoły, inspektora szkół i przedszkola, społecznika, lokalnego patriotę.        
     Drogi Kolego Czesławie!  
 Twoje odejście jest dla nas nieodżałowaną stratą. Byłeś człowiekiem cenionym
i szanowanym. Potrafiłeś słuchać i okazać wsparcie zawsze wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebowaliśmy. To Tobie zawdzięczamy  sukcesy zawodowe, byłeś naszym mentorem, ale i przyjacielem. Ty witałeś mnie i innych młodych pedagogów z uśmiechem i pełnym zaufaniem. To Ty pokazałeś nam szczytny cel zawodu nauczyciela. Otoczyłeś nas „ojcowską opieką”.
Jako kolega i przyjaciel – byłeś niezawodny! Jako dyrektor, nauczyciel i wychowawca – dbałeś o wszystkie potrzeby, nie szczędziłeś sił i czasu, pięknie nas  integrowałeś. Zadzierzgnięte podówczas przyjaźnie, trwają do dziś i trwać będą nadal. Wciąż pragnąłeś aby w szkole działo się coś nowego w dydaktyce, sporcie. Starałeś się aby kształcenie młodych ludzi było jak najbardziej wszechstronne. Dzięki trafnym decyzjom i osiągnięciom dydaktycznym szkoły w Gminie Czchów stały się wiodącymi wśród placówek powiatu i województwa. Nałożyły się na to również sukcesy na arenach sportowych. Zawsze mierzyłeś wysoko. Powtarzałeś, że trzeba ryzykować, aby móc wznieść się na wyżyny. To dzięki Tobie nasza szkoła stała się silna, była Twoim oczkiem w głowie. Stworzyłeś nam nie tylko miejsca pracy, ale drugi dom.
 Bo właśnie tak się w niej czuliśmy. Jak w domu, pełnym wsparcia i zrozumienia.  
    Kolega Czesław był bardzo ambitny, a przy tym pomocny i otwarty na innych ludzi. Czchowska oświata  straciła wspaniałego pedagoga, szefa, kolegę, związkowca.
Od kiedy został nauczycielem był związkowcem i został nim do dziś.
Brał udział w spotkaniach integracyjnych, wycieczkach, szkoleniach.
Za wysoki wkład pracy związkowej został odznaczony przez prezesa związku  3listopada 1970r. Złotą Odznaką ZNP, oraz 28 czerwca 2005r.  Odznaką za 50letnią przynależność do ZNP. Dzisiaj to już 70lat bycia Twojego w rodzinie związkowej. Ale największa nagroda to szacunek i wdzięczność Twoich  współpracowników i związkowców.

Nieodżałowanej pamięci Kol. Czesławie  pozostajesz „człowiekiem legendą”, cząstką naszej historii związkowej, oświatowej, historii Szkół Podstawowych
i Przedszkoli Gminy  Czchów.          
    W milczeniu oddajemy Ci hołd i podziękowanie za to, że Byłeś i tak wiele dałeś nam od siebie.        
Jako ojciec rodziny o swoich najbliższych, najdroższych Twemu sercu – mówiłeś zawsze z ogromną miłością, czułością, szacunkiem i godnością.
Byłeś Nauczycielem po kres swoich dni. Pokazałeś, co jest miarą człowieczeństwa, jak być cichym i pokornym i jak dzielnie i pięknie można cierpieć przykutym do łoża……
Dziękujemy Ci za Twoje dobro, a piękno Twojej duszy niech przenika nas,
i pozostanie w nas na zawsze.  
Zapewniamy Cię o naszej wdzięcznej pamięci i modlitwie.     
Twoich najbliższych zapewniamy o naszym wsparciu i dobrym słowie.
Drogi, Kolego Czesławie !     
Pozostawiasz ciepły i trwały ślad w naszych sercach.
 Spoczywaj z Bogiem w pokoju!     

 

 

 

W dniu 24. lipca 2024 r. odszedł do Domu Pana św.p. Czesław Gowin.

Przez wiele lat pracował w naszej gminie jako nauczyciel, dyrektor i inspektor oświaty. Od samego początku swojej pracy był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Dobry Jezu a nasz Panie. Daj mu wieczne spoczywanie.

 

 

 

ZAPROSZENIE NA  PIELGRZYMKĘ NA JASNĄ GÓRĘ

 

W imieniu Zarządu Oddziału ZNP w Czchowie, zapraszamy do uczestnictwa w 87. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 2 lipca 2024 roku (wtorek). Będzie ona przebiegać pod hasłem: „Nauczycielu, co mam czynić”.

Program :

  1. Wyjazd z parkingu przy PSP w Czchowie 2.VII. 2024r. o godz. 6.00
  2. 9.30 – Modlitwa i refleksja (Jasnogórski Szczyt)
  3. 10.45 – Wykład programowy – ks. dr hab. Adam Solak, prof. APS (Jasnogórski Szczyt)
  4. 11.30 – Koncert chóru Cantata (Jasnogórski Szczyt)
  5. 12.00 – Eucharystia
  6. 15.00 – Droga Krzyżowa (Wały Jasnogórskie)
  7. 16.00 – Nabożeństwo rozesłania
  8. Powrót około  21.00

 

Koszt 65złotych, dla członków ZNP i ich dzieci 50złotych.

 Zapraszamy!

 

Zapisy przyjmuje Pani Prezes Maria Motyka Tel. 609 966 938 do 21 czerwca   

 

Zebranie Sprawozdawczo –  Wyborcze Oddziału ZNP w Czchowie

 

Porządek obrad:

 

  1. Otwarcie – powitanie zebranych.
  2. Powołanie protokolanta.
  3. Wybór przewodniczącego obrad.
  4. Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad.
  5. Przyjęcie regulaminu obrad i regulaminu wyborów.
  6. Wybór komisji mandatowej oraz komisji uchwał i wniosków.
  7. Sprawozdanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
  8. Sprawozdanie komisji mandatowej.
  9. Dyskusja nad sprawozdaniami.
  10. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium ustępującemu zarządowi.
  11. Wybory: prezesa, członków zarządu, komisji rewizyjnej,
    delegatów na zebranie rejonowe.
  12. Dyskusja programowa – przyjęcie uchwały.
  13. Zamknięcie obrad.

 

Ze względu na ważność spraw prosimy o udział w zebraniu.

        Zarząd Oddziału  ZNP w Czchowie

zaprasza

 Koleżanki i Kolegów związkowców  na Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze, które  odbędzie się dnia 16 maja I termin: godz 15.00,

 II termin:15.30 w Publicznej Szkole Podstawowej w Czchowie.
                                                  Za Zarząd:
                                              Prezes ZNP Oddział w Czchowie
                                                                               Maria Motyka             

                                                           

                        

Bez nazwy

 

 

 

Regulamin wyborów Zebrania Oddziału ZNP

 

W Czchowie .

 

 

 

  1. Zebranie wybiera w głosowaniu jawnym:
  • przewodniczącego obrad,
  • protokolanta,
  • komisje: mandatową, uchwał i wniosków, skrutacyjną.

 

  1. Zebranie wybiera w głosowaniu tajnym:
  • Prezesa Oddziału, który staje się członkiem Zarządu Oddziału i delegatem na międzyoddziałową Konferencję w Tarnowie
  • pozostałych 12 członków Zarządu Oddziału,
  • 4 delegatów na Międzyoddziałową Konferencję Delegatów.

 

  1. Czynne i bierne prawo wyborcze posiadają członkowie Oddziału.

 

  1. Każdy ze zgłoszonych kandydatów musi wyrazić zgodę na kandydowanie. Kandydat nieobecny na zebraniu może kandydować pod warunkiem wyrażenia pisemnej zgody na kandydowanie, przedłożonej przez osobę zgłaszającą kandydata.

 

  1. Liczba kandydatów jest nieograniczona i nie może być mniejsza niż liczba miejsc Zamknięcie listy kandydatów następuje na wniosek członka Oddziału. Decyzję w tej sprawie podejmuje Zebranie zwykłą większością głosów.

 

  1. Karta wyborcza powinna zawierać:
  • listę kandydatów w kolejności alfabetycznej,
  • pieczęć Oddziału.

 

  1. Głos jest ważny, jeżeli znak „x” (dwie przecinające się linie w obrębie kratki) postawiono na karcie do głosowania w kratkach z lewej strony obok nazwisk
    co najwyżej tylu kandydatów, ile jest miejsc mandatowych. W przypadku,
    gdy na karcie do głosowania umieszczono nazwisko tylko jednego kandydata, głos jest ważny, jeżeli znak „x” postawiono w kratce obok słowa „tak” albo „nie” umieszczonego pod nazwiskiem kandydata.

 

  1. Głos jest nieważny jeżeli:
  • na karcie do głosowania postawiono znak „x” w kratkach z lewej strony obok nazwisk większej liczby kandydatów niż jest miejsc mandatowych,
  • na karcie do głosowania postawiono znak „x” w kratce obok słów „tak” i „nie” umieszczonych pod nazwiskiem kandydata, albo znaku tego nie postawiono
    w kratce obok żadnego z tych słów – w przypadku gdy na karcie
    do głosowania umieszczono nazwisko tylko jednego kandydata,
  • karta do głosowania została przekreślona lub przedarta.

 

  1. Wybrani zostają ci kandydaci, którzy uzyskają kolejno największą (większą
    niż 50%) liczbę ważnie oddanych głosów.

 

  1. W przypadku, gdy liczba kandydatów, którzy uzyskali ponad 50% ważnie oddanych głosów, jest mniejsza od liczby miejsc mandatowych przeprowadza się wybory uzupełniające. W wyborach Zarządu Oddziału Zebranie może zdecydować o zmniejszeniu liczby członków Zarządu.

 

  1. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzyma tę samą liczbę głosów (większą
    niż 50%), a ich wybór spowodowałby przekroczenie liczby miejsc mandatowych, przeprowadza się wybory dodatkowe spośród tych kandydatów. W wyborach Zarządu Oddziału Zebranie może zdecydować o zwiększeniu liczby członków Zarządu.

 

  1. Do przeprowadzenia wyborów, po zamknięciu listy kandydatów, wyłania się spośród uczestników Zebrania komisję skrutacyjną. Członkami komisji nie mogą być osoby kandydujące w wyborach.

 

 

Sprawozdanie z pracy Zarządu Oddziału ZNP w Czchowie
za okres od 14.05.2019r.-16.05.2024r.

Szanowni Delegaci, Szanowni Goście!

     Zebranie Sprawozdawczo-wyborcze odbyło się  w dniu 14.05.2019 roku, na którym wybrano nowe władze Oddziału. Zarząd Oddziału w składzie:

  1. Baczewska- Kuca Agnieszka
  2. Gagatek – Średniawa Irena
  3. Gowin Władysława-przewodnicząca OSEiR, członek prezydium
  4. Hojnowski Tomasz
  5. Jędrychowska Zofia
  6. Kiełbasa Bernadeta- sekretarz, członek prezydium
  7. Kural Barbara
  8. Potoczek Marta- zastępca , członek prezydium
  9. Sacha Małgorzata
  10. Motyka Maria- prezes
  11. Roczniak Agata
  12. Skwarło Kazimiera
  13. Strzelec Zofia
  14. Zyznawska- Maciasz Małgorzata

Komisja Rewizyjna w składzie:

  1. Hojnowski Kazimierz – przewodniczący
  2. Danuta Maziarz – członek
  3. Nieć Jerzy- członek

Z  Zarządu  Oddziału ubyła  Kol. Strzelec Zofia  rezygnując z przynależności do ZNP z powodów zdrowotnych. Dnia  13.09.2021r  w skład Zarządu Oddziału weszła Kol. Barbara Kurzydło jako reprezentant Gminy Iwkowa. 13  członków  ZNP  zostało objęte ochroną związkową.
     Zarząd  ZNP w Oddział  Czchowie  działa na podstawie Statutu ZNP. Podstawowym zadaniem Zarządu  jest reprezentowanie interesów członków ZNP, pracowników czchowskich i iwkowskich  szkół i przedszkoli. Podstawowym celem  działania Zarządu  jest działanie na rzecz obrony statusu zawodowego i materialnego  pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych.
    Zebrania Zarządu odbywały się raz na kwartał. Z Zebrań sporządzane są protokóły w księdze protokołów. Podczas zebrań występowały elementy szkoleniowe i informacyjne, a także poruszano sprawy bieżące według planu posiedzeń na poszczególne lata.
     Posiedzenia Prezydium Oddziału odbywały się w zależności od potrzeby średnio 1 raz w miesiącu celem podjęcia uchwał i wniosków. Poniższa tabela obrazuje  posiedzenia Prezydium i Zarządu Oddziału i podjęte uchwały:

 

Rok ilość zebrań Zebranie Zarządu data Podjęte uchwały Posiedzenia
PrezydiumZarządu
Podjęte uchwały
2019

               6

               3

29.01,15.02,12.03,

26.03,04.04,25.04, 12.06,26.09,11.12

17 7 11
2020       4 13.01, 30.03,22.09,22.12 9 6 10
2021       3 15.01, 09.06,13,09 13 6 10
2022       5 13.01, 30.03,

16.05, 04.10,20.12

17 8 10
2023       5 16.01,10.04,22.06,26.09,21.12 23 3 4
2024       2 17.01,18.04 3 1 1

Uchwały i wnioski podjęte w ramach tej kadencji zostały zrealizowane.
W  szkoleniu Zarządu w Ośrodku ZNP na Ciągłówkach w  Zakopanem w dniach
5- 7 października  2021r. wzięło udział 5 członków Zarządu.
Prezes naszego oddziału uczestniczyła w proponowanych przez Zarząd Okręgu szkoleniach wyjazdowych rejonów w Tarnowie, Krakowie, Krynicy, Zakopanem oraz szkoleniach  on-line.
Statystyka członkostwa ZNP Oddział Czchów 2019-2024 przedstawia się następująco:

Rok

 

 

 

 

 

2019. 09.30

Nauczyciele

 

 

 

 

 

58

Obsługa i administracja

 

 

 

 

14

Emeryci

 

 

 

 

 

36

Ogółem członków czynni i emeryci

 

 

108

2020.09.30 58 10 36 104

 

2021.09.30 52 12 37 101
2022.09.30 49 12 36 97
2023.09.30 41 12 40 93

 

2024.03.30 39 12 40 91

Obserwuje się spadek przynależności o 17 członków wynika to często  z odejścia członów  na emeryturę i małego naboru nowych.
Oddział obejmuje szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z gminy Czchów i gminy Iwkowa.

   W ramach Oddziału ZNP działa Oddziałowa Sekcja Emerytów i Rencistów. Przewodnicząca  sekcji była ( przez okres 5 kadencji)  Prezes Władysława Gowin  wybrana  przez Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze 04.04.2019r.- do 22.03.2024r. Sekcja działa  według opracowanych planów pracy. Współpracuje z Zarządem Oddziału w zakresie turystyczno-kulturalnej, socjalnej. Zarząd koordynuje działania sekcji oddziałowej w zakresie rozszerzenia form pomocy emerytom i rencistom, przede wszystkim będących w trudnej sytuacji życiowej i zdrowotnej – zwłaszcza z ZFŚS i funduszu zdrowotnego nauczycieli, monitoruje  sytuację materialną emerytów i rencistów.

Zmarli członkowie OSEiR: Kol. Władysława Skorupska, Kol. Edward Mordarski,  Kol. Zbigniew Proficz.  Uczestniczyliśmy w ostatnim pożegnaniu członków naszego oddziału. Przewodnicząca OSEiR złożyła sprawozdanie za okres minionej kadencji na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym  odbytym w dniu 22 marca 2024r.na zebraniu tym zostały wybrane nowe władze sekcji. Przewodniczącą została Kol. Danuta Maziarz.

Działalność  statutowa Zarządu w kadencji 2019-2024

    Zarząd Oddziału ZNP w Czchowie realizował główne zadania statutowe tj. obrona statusu prawnego i materialnego nauczycieli i pracowników niepedagogicznych wynikających z ustawy Karta Nauczyciela, Kodeksu Pracy, a w szczególności zapisów, które zapewniają stabilizację zawodową i materialną pracowników szkół i przedszkoli.
Zarząd w odpowiedzi na poczynania władz gmin Czchów i Iwkowa oraz powiatu Brzeskiego podjął następujące działania:

  1. Opiniował Uchwały Rady Miasta Czchowa, Rady Gminy Iwkowa, Rady Powiatu dotyczące oświaty.
  2. Opiniował Projekty Organizacyjne szkół i przedszkoli na rok szkolny 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025.
  3. Opiniował Regulaminy wynagradzania nauczycieli i pracowników administracyjno- obsługowych. Prowadził negocjacje do Regulaminów.
  4. Nadzorował przestrzeganie prawa w zakresie przydzielania środków z ZFŚS, uzgadniał Regulaminy ZFŚS, uzgadniał wydatkowanie środków z ZFŚS, egzekwował i analizował rozliczenia planów finansowych tego funduszu.  
  5. Monitorował proces podziału środków na dofinansowanie dokształcania
      i doskonalenia zawodowego nauczycieli, przestrzegał kryteriów i zasad przyznawania dodatku motywacyjnego, odznaczeń, nagród i wyróżnień.
  6. Przedstawiciele ZNP brali udział w pracy Komisji Konkursowych i zespołów merytorycznych powołanych przez JST.
  7. Analizował wykorzystanie odpisu na doskonalenie zawodowe nauczycieli oraz średnich wynagrodzeń dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
  8. Oceniał wewnątrzszkolny system doskonalenia nauczycieli pod kątem oczekiwań nauczycieli i jakości pracy szkoły.
  9. Współpracował z władzami oświatowymi JST w sprawach edukacji.
  10. Organizował spotkania z przedstawicielami JST. Prezes brała udział w Sesjach Rady Miasta dotyczących zadań oświatowych.
  11. Uzgadniał z Dyrektorami szkół i przedszkoli Regulaminy Pracy.
  1. Analizował wpływ  subwencji oświatowej naliczonej JST (zasady naliczania
    i podziału, przeznaczenie subwencji) województwa małopolskiego.
  2. Monitorowanie zabezpieczenia środków finansowych w budżecie JST na PPK.

       Zostały podpisane porozumienia pomiędzy Zarządem Oddziału a burmistrzem Czchowa
w celu uregulowania zasad współdziałania tj. wzajemnych praw i obowiązków stron porozumienia w dziedzinie oświaty na rok 2020,2021,2022,2023,2024. W roku 2019 wynegocjowano dofinansowanie z Urzędu Miasta  w  wysokości 800 złotych miesięcznie w zamian za nie korzystanie ze zniżki godzin przysługujących prezesowi oddziału. Przedstawiciele ZNP uczestniczą we wszystkich ważnych uroczystościach gminnych  oraz szkołach i placówkach takich jak obchody rocznicowe.
Działalność socjalno-bytowa
Udzielono pomocy finansowej członkom ZNP będącym w trudnej sytuacji życiowe, finansowej i zdrowotnej, oraz przyznano zasiłki statutowe z tytułu zgonu i urodzin:
2019 r.-wypłacono 8 zasiłków statutowych i 18 zapomogi finansowe, 1 zapomoga losowa.
2020 r.-wypłacono 14 zasiłków statutowych i 1 zapomogi losowe.
2021 r- wypłacono 8 zasiłków statutowych i 1 zapomogi losowe.
2022 r.-wypłacono 8 zasiłków statutowych i 3 zapomogi losowe.
2023 r. -wypłacono 3  zasiłków statutowych i 3 zapomogi losowe.
2024r. do kwietnia 1 zasiłek statutowy.
Monitorowano na bieżąco sytuację materialną emerytów i rencistów.
Z 15% zniżki  dla członków ZNP na studia podyplomowe z oferty WSNP skorzystało
2 nauczycieli.
  Wyróżnianie  działaczy ZNP Oddziału w Czchowie

Zarząd wnioskował  o Złotą Odznakę ZNP dla zasłużonych członków ZNP. 2021r. zostali odznaczeni Kol.  Tomasz Hojnowski,  Kol. Danuta Maziarz, Kol. Małgorzata Potępa , 2022r. Kol. Bernadeta Kiełbasa, Kol. Dorota Motyka a w 2023 Kol. Marta Potoczek .  
Odznaką za 50-letnią przynależność do ZNP została odznaczona  Kol. Krystyna Kościelniak, Kol. Jadwiga Karczmarz, Kol. Jadwiga Żurek. Kol. Helena Horzymek, Kol. Weronika Słabosz.
Dyplom za 60 letnią przynależność do ZNP od Prezesa ZNP Sławomira Broniarza
otrzymali: Kol. Czesław Gowin, Kol. Władysława Gowin, Kol. Maria Piech, Kol. Józef Malina, Kol. Kunegunda Matracz, Kol. Maria Mazgaj.
W czerwcu 2021 został przesłany list  Prezesa Oddziału ZNP do Dyrektorów  szkół i placówek oświatowych z apelem o wystąpienie z wnioskiem o odznaczenia resortowe dla nauczycieli i pracowników administracyjnych i obsługowych oraz  Medal KEN dla nauczycieli. Mimo to prawie nikt z dyrektorów  nie przesłał   takich wniosków.
Działalność wewnątrzzwiązkowa
Zarząd organizował i prowadził działalność:
Dostarczał członkom ZNP aktualnych informacji związkowych, prawnych i oświatowych, członkowie Sekretariatu i Prezydium ZO ZNP brali udział członków w szkoleniach, posiedzeniach i spotkaniach służących wymianie informacji i opinii, wspomagał działaczy związkowych w realizacji zadań statutowych poprzez: profesjonalne szkolenie ZNP, materiały ZG ZNP, popularyzację „Głosu Nauczycielskiego”, pomoc członkom ZNP w zakresie  występowania  o nową legitymację ZNP;

Doskonalenie systemu edukacji

  1. Wspieranie działań ZG ZNP w zakresie obrony zapisów Karty Nauczyciela;
  2. Dążenie do tego, aby podstawą zatrudnienia wszystkich nauczycieli, niezależnie od organu prowadzącego i typu placówki, była ustawa Karta Nauczyciela;
  3. Aktywizowanie środowiska oświatowego w celu przeciwstawiania się wprowadzaniu niekorzystnych rozwiązań w oświacie;
  4. Wspieranie ZG ZNP w dążeniu do przywrócenia ustawowego obowiązku prowadzenia szkół przez jednostki samorządu terytorialnego;
  5. Wspieranie ZG ZNP w dążeniu do uporządkowania systemu prowadzenia szkół i oświatowych placówek publicznych;
  6. Postulowanie zredukowania liczby specjalności nauczycielskich w zakresie kształcenia nauczycieli;
  7. Postulowanie unowocześnienia podstaw programowych kształcenia uczniów;
  8. Udział ogniw ZNP w tworzeniu prawa oświatowego: na szczeblu centralnym – przez Sejm i resort edukacji oraz regionalnym – przez JST – wyrażanie opinii i zgłaszanie propozycji;
  9. Wspieranie wszelkich działań podejmowanych przez powiaty w zakresie funkcjonowania szkolnictwa ponadpodstawowego;
  10. Monitorowanie zmian zachodzących w oświacie;
  11. Monitorowanie nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez kuratorium oświaty;
  12. Wspieranie działań na rzecz rozwoju poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego, w tym doradztwa zawodowego;
  13. Kontynuowanie działań zmierzających do zachowania bibliotek i świetlic szkolnych w systemie oświaty;
  14. Monitorowanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkołach i przedszkolach;
  15. Monitorowanie skutków wdrażania nowej podstawy programowej w zreformowanym systemie oświatowym;
  16. Monitorowanie zmian w systemie oświaty (reforma oświatowa), a w szczególności związanych z wprowadzeniem szkół branżowych I i II stopnia;
  17. Podejmowanie działań w obronie miejsc pracy członków ZNP;
  18. Ocena realizacji polityki oświatowej MEN w terenie;
  19. Wspieranie komisji oddziału ZNP w przedmiocie opiniowania arkuszy organizacyjnych szkół podstawowych i przedszkoli.
  20. Podejmowanie działań w celu poprawy sytuacji prawnej i materialnej pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a także pracowników administracji i obsługi szkół resortowych;
  21. Obronę miejsc pracy pracowników oświaty i pieczy zastępczej;
  22. Przeciwdziałanie likwidacji, przekształcaniu i przekazywaniu szkół;
  23. Praca w zakresie uzgadniania regulaminów wynagradzania, regulaminów nagród nauczycieli, opiniowania projektów uchwał o sieci szkolnej.

Obrona świadczeń oraz uprawnień czynnych i emerytowanych pracowników oświaty

  1. Wspieranie działań ZG ZNP na rzecz utrzymania ustawowych regulacji statusu zawodowego nauczycieli, zawartych w Karcie Nauczyciela;
  2. Monitorowanie uzgadniania regulaminów wynagradzania nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami;
  3. Monitorowanie realizacji wypłaty świadczeń dla nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami wynikających z zapisów ustawy o ZFŚS;
  4. Podejmowanie interwencji w obronie praw pracowniczych i pracowników niepedagogicznych;
  5. Upowszechnianie materiałów dotyczących interpretacji prawa oświatowego i prawa pracy;
  6. Umacnianie poradnictwa i pomocy prawnej dla członków ZNP w rejonie;
  7. Egzekwowanie realizacji zapisów Karty Nauczyciela w zakresie nawiązania
     i rozwiązania stosunku pracy;
  8. Monitorowanie i egzekwowanie wzrostu płac dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych;
  9. Ocena funkcjonowania finansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli (realizacja art.70a KN) oraz realizacji zapisów art.72 KN – funduszu pomocy zdrowotnej dla nauczycieli;
  10. Upowszechnianie materiałów ZG ZNP dotyczących interpretacji prawa oświatowego prawa pracy.

Prowadziliśmy  akcje w obronie polskiej oświaty i popieraliśmy działania  ZG ZNP 2019-2023:
Wspieranie działań ZG ZNP w zakresie: obrony dotychczasowych regulacji w zakresie pensum nauczyciela, dążenia do doprecyzowania przepisów określających zadania nauczyciela realizowane w ramach ustawowego czasu pracy, obrony ustawowego powiązania awansu zawodowego nauczyciela z wynagrodzeniem, dążenia do udoskonalenia dotychczasowego systemu wynagradzania nauczycieli, dążenia do korzystniejszego ukształtowania uprawnień emerytalnych pracowników oświaty, postulowania zmian w systemie świadczeń kompensacyjnych;

podejmowanie interwencji w obronie praw pracowniczych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych poprzez dążenie do korzystnego kształtowania warunków pracy  i płacy.

 

2019

2021 rok

2022 rok

2023 rok

Działalność kulturalno – oświatowa 

Zorganizowanie imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych obejmujących swym zasięgiem coraz większą liczbę członków Związku i ich rodzin; przygotowanie i współpraca z organizatorami tych imprez; wykorzystywanie imprez, spotkań okolicznościowych i uroczystości dla promocji Związku w środowiskach lokalnych.

2019rok
02.07. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców  na Jasną Górę  (48).
17.10.Dzień Edukacji  (51)
10.11. Wycieczka rodzinna Łańcut – Rzeszów (37)
2020 rok
13.01 Spotkanie opłatkowe „Pod Sosną” (54)
14.10.Dzień Edukacji  (39)
2021rok
18.10. Dzień Edukacji „ Karolina” Iwkowa  (54)
09.10. Wycieczka rodzinna Szydłów – Solec Zdrój (28)
02.07. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców  na Jasną Górę  (54).
2022rok
13.06. Grill Czerwcówka u państwa Kiełbasów w Złotej  (27).
08.10.Teatr Kraków Kijów  „ Boeing, Boeing” ( 19)
19.10. Dzień Edukacji  Leśniczówka Trawniki (68)
2023rok
17.01.  Spotkanie Noworoczne PSP w Czchowie( 34 osób).
02.07. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców  na Jasną Górę  (47).
02-03.09. Wycieczka rodzinna Dębowiec-Bóbrka- Miejsce Piastowe –Solina (50).
13.10. Teatr Kraków  Kijów- „Żona” (22).
11.10. Dzień Edukacji ZSiP w Złotej (46).
2024rok
17.01.2024 OSP Tworkowa Spotkanie Noworoczne(42).

Podsumowanie:

      Wiele było w tej kadencji spraw i działań przyjemnych i najlepiej byłoby na tym zakończyć sprawozdanie. Jednak  to wszystko o czym mówiłam dotychczas, choć ważne i czasami bardzo ważne, to tylko jedna strona medalu. Druga strona to działania jakie podejmowaliśmy dla obrony praw pracowników na płaszczyzn lokalnej i ogólnopolskiej. Cieszę się, że zdecydowana większość rozmów jakie prowadziliśmy w tym zakresie z władzami powiatowymi i gminnymi kończyła się porozumieniem a kompromisowe rozwiązania najczęściej zadawalały nas, zainteresowanych nauczycieli i pracowników szkół jak i władze. Wiele tych spraw dotyczyła indywidualnych osób, ale angażowaliśmy się w sprawy  dotyczące wielu nauczycieli i pracowników szkół i przedszkoli.
Regularnie upominamy się o godne wynagrodzenie pracowników obsługi i administracji, nauczycieli, mimo podwyżek są osoby, które otrzymują wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Wiemy, że są wśród grona nauczycieli i dyrektorów  tacy, którzy nie akceptują  związkowców i ich  przynależności do ZNP, ale jak związkowcy coś wywalczą to korzyść jest obopólna i wszyscy z niej korzystają.
       Na koniec chciałabym jeszcze raz podziękować wszystkim moim współpracownikom z Zarządu Oddziału, Oddziałowej Komisji Rewizyjnej, przewodniczącej OSEiR, członkom  którzy z zapałem wykonują swoją pracę związkową w przedszkolach i szkłach. Bardzo Wam dziękuję za te pięć lat naszej współpracy w Zarządzie Oddziału i waszej bardzo trudnej pracy w szkołach i przedszkolach. Dziękuję członkom Zarządu w osobach:
 Kol. Baczewska- Kuca Agnieszka, Gagatek – Średniawa Irena, Gowin Władysława-przewodnicząca OSEiR, członek prezydium, Hojnowski Tomasz, Jędrychowska Zofia, Kiełbasa Bernadeta- sekretarz, członek prezydium, Kural Barbara, Kurzydło Barbara, Potoczek Marta- zastępca , członek prezydium, Sacha Małgorzata, Roczniak Agata, Skwarło Kazimiera, Zyznawska- Maciasz  Małgorzata.
Dziękuję członkom oddziałowej Komisji Rewizyjnej, która w minionej kadencji pracowała w składzie: Hojnowski Kazimierz – przewodniczący, Danuta Maziarz – członek, Nieć Jerzy- członek. Dziękuję kronikarzowi Kol. Barbarze Buchowicz za dokumentowanie naszych działań. Wasze działania to praca społeczna na rzecz rodziny związkowej i całej oświaty . Myślę, że została zauważona i będzie doceniona.

Dziękuję wszystkim nauczycielkom, nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi, którzy wierząc w poprawę losu, wzięli udział w strajku i działaniach dotyczących poprawy
w oświacie.
Dziękuję także Panu Staroście Andrzejowi Potępie, Panu Burmistrzowi Czchowa Markowi Chudobie i jego zastępcy Tadeuszowi Płachcie oraz Wójtowi Iwkowej Bogusławowi Kamieńskiemu, władzom tych samorządów za życzliwość i troskę o stan czchowskiej
i iwkowskiej oświaty. Dziękuję byłej Pani Dyrektor PSP w Czchowie Barbarze Wojakiewicz i obecnej pani Dyrektor  Elżbiecie Orłowicz za możliwość korzystania z pomieszczeń i mediów. Za życzliwość i dobrą współpracę.
    Wiem, że można by zrobić więcej w dziedzinie oświaty oraz pomocy dla drugiego człowieka,  ale czas, zdrowie oraz „mur oporowy” często są barierą  na pokonanie przeszkód.

 

                                                                                                    Za Zarząd:

 

Czchów, 05.04.2024r.